Witruozi fotografii - poznaj ich nazwiska!

Jako, że fotografia jest sztuką, oraz nie każdy może ją wykonywać. Pragniemy przedstawić w tym artykule osoby, których nazwisko powinno być kojarzone z trudami kunsztu wykonywania fotografii. Zaczynając od czasów współczesnych, po czasy początków fotografii kończąc.

Andreas Gursky

Niemiecki fotograf urodzony w 1955 roku. Wykładowca ASP w Dusseldorfie. Jego ulubionym narzędziem fotograficznym jest aparat srednioformatowy. Chakarteryzuje go skrupulatność oraz precyzja. Nie waha się jednak, w niektórych przypadkach, korzystać z technik cyfrowych. Jego prace cenione są na miliony dolarów. W 2007 roku, udało mu się sprzedać obraz za ponad 2 miliony USD, których tytuł brzmi “99 cents”. Na fotografii zostało przedstawione wnętrze sklepu, w których wszystkie towary kosztowały 99 centów. Ta fotografia przez 4 lata utrzymała status najdroższej sprzedanej fotografii w historii. W 2011 roku na pierwsze miejsce jednak wskoczyła fotografia zatytułowana “Rhein II”, której autorem również był Andreas Gursky.

Bruce Gilden

Kolejny mistrz współczesnej fotografi pochodzenia amerykańskiego. Okrzyknięty został mistrzem fotografii ulicznej. Urodził się w Nowym Jorku, gdzie do dnia dzisiejszego fotografuje ludzi na ulicach tego miasta. Obiektyw, który pomaga mu w tym zajęciu to szeroko ogniskowy obiektyw wraz z lampą błyskową. Jego sposobem jest fotografowanie z bliskiej odległości, dzięki czemu przy pomocy lampy, obraz fotografowanej postaci jest przerysowany. Jego modelami często stają się osoby z charakterystycznymi cechami wyglądu takimi jak deformacje na twarzy, blizny. Miał okazje fotografować członków mafii jak i narkomanów.

Robert Capa

Był on reporterem wojennym, który zginął podczas I wojny Indochińskiej w następstwie nastąpienia na minę. Jego najbardziej znanymi fotografiami są fotografie z lądowania z Normandii. Będąc pod ostrzałem, udało mu się zrobić 106 zdjęć. Niestety, po oddaniu zdjęć do wywołania, okazało się, że większość została zniszczona. Przetrwało tylko 11 z nich.

Henri Cartier Bresson

Był on pionierem, który do świata fotografii wprowadził pojęcie “decydujacego momentu”. Wielu współczesnych fotografów do dziś się nim inspiruje. Bardzo często zdążało mu się oklejać jego apparat czarną taśmą, tak aby nie rzucał się w oczy, oraz mógł w spokoju wykonywać swoją prace. Kolejnym jego charakterystycznym zwyczajem, było fotografowanie kaczek w parku, w ramach testu, po każdym zakupie nowego szkła.

Ansel Adams

Żył w latach 1902-1984. Jest on mistrzem fotografii krajobrazowej. Jego ulubionym tematem, był Park Yosemite w USA. Przyczynił się pośrednio do popularności tego parku.

Informacje zaczerpnięte że strony: http://poczatkujacyfotograf.pl/

PagesT